14-3A Volleyball All District Selections

BowieCCT1's picture

All District 14-3A Nominations

  1. Most Valuable Player - Peyton Blythe - Sr - HS

  2. Most Valuable Offensive Player -

Co-Offensive Player - McKenzee Thomas - Sr - NB

    Lexi Frachiseur - Soph - Hooks

  1. Most Valuable Setter -

Co-Setter - Grace Duffer - Soph - NB

        Kenley Kyles - Sr - Hooks

  1. Most Valuable Blocker - Zoe Lanier - Jr - Hughes Springs

  2. Most Valuable Defensive Player - Emma Farquhar - Soph - Hooks

  3. Coach of the Year - Tisha Thompson - Hughes Springs

  4. Newcomer of the Year - Calli Osmon - Fr - Paul Pewitt

 

  1. 1st Team-8 members-no ties -

  • Cypress Wright - Sr - Hughes Springs

  • Morgan McAlexander - Jr- New Boston

  • Bailey O’Bannon - Sr - Redwater

  • Jacie Lance - Sr - Queen City

  • Kynli Holder - Jr - DeKalb

  • Brelee Lawings - Sr Paul Pewitt

  • Kennedi Northam - Sr - Hughes Springs

  • Jessica Jones - Sr - Queen City

 

  1. 2nd team-8 members-no ties

  • Ellixaneria Walker - Sr - Daingerfield

  • Kensley Echols - Sr - Hughes Springs

  • Carlee Ratcliff - Soph - New Boston

  • Bella Fernandez - Soph - Redwater

  • Jayley Stringer - Soph - Queen City

  • Marena Estell - Sr - Hooks

  • Ebbony Cobbins - Sr - Paul Pewitt

  • Karley Morrow - Jr - Redwater

 

Honorable Mention-Unlimited number of members

Hooks: Alyssa Whitten - Soph, Hailey Sutton - Soph, Abby Russ - Soph, Sidney Pardue - Jr

Daingerfield: Kiara Robinson - Soph, Kahleyia Johnson - Sr, Destiny Hurndon - JR, Trinity Blythe - Jr

New Boston: Kirsten Stuard - Soph, Aariana Johnson - Jr, Chloe Davis - NB, Carleigh Reeves - Soph, Hannah Ratcliff - Sr, Hannah Neshyba - Sr

Redwater: Ally Walston - Soph, Keeley Wilbur - Jr, Bethanee Calicott - Jr,

Karlee Carmony - Jr, Emilee Calicott - Sr, Kaley Stewart - Sr

Hughes Springs: Abbye McKinney - JR, Pearl Perry - Jr, Haylee Wilson - Sr,

Charlie Reeves - Sr, Braylee Taylor - Sr

Paul Pewitt: Lydia Makowiecki - Sr, Kenzie Traylor - Sr, Montana Laney - Sr

Queen City: Payton Beckham - Jr, Madison Jones - Sr, Tiera Johnson - Sr,

Colleen Kilgore - Jr, Emily Maxwell - Sr, Macey Belote - Sr

DeKalb: Hope Murphy - Soph, Roshae Betts - Jr, Evette Martinez - Soph.

 

All-Academic Nominations -

Hooks: Emma Farquhar - Soph, Hailey Sutton - Soph, Kyler Harris - Soph,

Eva Johnson - Fr, Alyssa Whitten - Soph, Lexie Frachiseur  - Soph,

Meagan Reiter - Fr, Savannah Smith - Soph, Sidney Pardue - Jr, Kenley Kyles - Sr, Marena Estell - Sr, Abby Russ - Soph

Daingerfield: Lemerica Alexander, Destiny Hurndon, Kiara Robinson, Montrevia Durham, Ellixandria Walker, Treshawnti Howard, Jasmine Tatum, Trinity Blythe, Monnora Sok, Kahleyia Johnson, Denibria Hall, Makayla Robinson

Hughes Springs: Kennedi Northam - Sr, Abbye McKinney - Jr, Pearl Perry - Jr, Peyton Blythe - Sr, Cypress Wright - Sr, Haylee Wilson - Sr, Charlie Reeves - Sr, Braylee Taylor - Sr, Zoe Lanier - Jr

Queen City:Macey Belote - So, Jayley Stringer - So, Cece Walker - Jr, Chey Hill - Sr, Tiera Johnson - Sr, Jessica Jones - Sr,

Madi Jones - Sr, Jacie Lance - Sr, Emily Maxwell - Sr

DeKalb: Bailey Blackstone, Kassidy Barrett, Hope Murphy, Emily Tapley, Evette Martinez, Kynli Holder

New Boston: Kirsten Stuard, Morgan McAlexander, Chloe Davis, Carleigh Reeves, Hannah Ratcliff, Grace Duffer, McKenzee Thomas, Carlee Ratcliff, Hannah Neshyba, Imarriah Smith

Redwater: Bailey O'Bannon - Sr, Emilee Calicott - Sr, Bethanee Calicott - Jr
Keeley Wilbur - Jr, Karley Morrow - Jr, Bella Fernandez - Jr, Karlee Carmony - Jr.
Ally Walston - So, Chloe Turner - So, Ashton Holland - So

Paul Pewitt: Brelee Lawings, Caitlyn Caldwell, Ebbony Cobbins, Kenzie Traylor, Montana Laney, Lydia Makowiecki, Reagan Wright, Katie Turner, Calli Osmon, Destiny Jones, Jacie Crocker, Hannah Herron

 

In the photo, New Boston sophomore Grace Duffer was selected as Co-Setter of the Year

Picture courtesy of New Boston Photography

Rate this article: 
No votes yet